top of page
pexels-burak-kebapci-132340.jpg

SIK SORULAN SORULAR

Şeffaf plak tedavileri hakkında merak ettikleriniz.

SSS: SSS

ŞEFFAF PLAKLAR TEL TEDAVİLERİ KADAR ETKİLİ MİDİR?

Şeffaf plaklar günümüzde tel tedavileri kadar etkilidir, hatta bazı durumlarda üstünlükleri de ortaya çıkmaktadır. Son dönemde teknolojinin gelişmesiyle beraber kullanılan yazılımlar ve materyallerde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Geçmişte şiddetli vakalarda şeffaf plaklar yetersiz görülürken, günümüzde hemen hemen tüm vakalarda şeffaf plaklar kullanılabilmektedir.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNİ HER HEKİM UYGULAYABİLİR Mİ?

Günümüzde diş hekimleri ve ortodonti uzmanları şeffaf plak tedavilerini uygulamaktadır. Invisalign sistemi için hekimin özel sertifika alması gerekmektedir. Şeffaf plak tedavileri basit gibi görünse de tecrübe gerektiren ve öğrenme eğrisi yüksek olan tedavilerdir. Şeffaf plak tedavilerinin ortodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Türkiye'deki invisalign uygulayıcılarının listesine www.invisalign.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 

KİMLER ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ GÖREBİLİR?

Şeffaf plak tedavilerinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur ve hemen hemen tüm vakalar şeffaf plaklar ile tedavi edilebilir. Özellikle tedavi gördüğünü saklamak isteyen, sosyal hayatı aktif, iş hayatında insanlarla iç içe olan kişiler için şeffaf plaklar daha avantajlı hale geliyor.

TEDAVİ SONUCUNU EN BAŞTAN GÖREBİLİR MİYİM?

Evet. Gelişmiş firmalar yazılım desteğiyle üç boyutlu tedavi planlama desteği sunmaktadır. Bur sayede tedaviye başlamadan tedavi sonucunuzu üç boyutlu olarak görebilirsiniz.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNDE DİŞLER NASIL HAREKET EDER?

Şeffaf plak tedavilerinde sizin için üretilen bir dizi plak kullanırsınız (toplam plak sayısı vakaya göre farklılık gösterir). Haftada bir plak değiştirirsiniz ve her kullandığınız plak dişlerinize hafif kuvvetler uygulayarak dişlerde 0,2-0,5 mm kadar hareket sağlarlar. Bu şekilde dişler istenilen final pozisyonuna doğru hareket ederler.

KULLANILAN ŞEFFAF PLAK MARKASI ÖNEMLİ MİDİR?

Günümüzde pek çok farklı şeffaf plak firması vardır. Firmaların kullandığı materyaller ve şeffaf plak üretim prosedürleri farklılıklar gösterebilir. Ancak tedaviyi en çok etkileyecek unsur hekiminizin yapmış olduğu tedavi planlamasıdır. Burda ise firmanın hekime sunmuş olduğu tedavi planlama yazılımı çok önemlidir. Yazılımın yapay zeka algoritması, arayüzü ve hekime sunduğu esneklikler doğru tedavi planlamasının ortaya çıkmasına katkı sağlayacaktır. Neticede bilgisayar ortamında dişlerde istediğimiz hareketleri gerçekleştirebiliriz ancak önemli olan bunu gerçeğe yansıtabilmektir. Burda ise hangi diş hareketlerinin hangi aşamalarda nasıl planlanacağı çok önem arz etmektedir.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ŞEFFAF PLAK FİRMASI HANGİSİDİR?

Invisalign dünya çapında en çok kullanılan şeffaf plak sistemidir. Dünyada 8 milyondan fazla kişi invisalign tedavisi görmüştür. 

Invisalign dışında ClearCorrect, Spark, Accusmile, SmileDirectClub, CA clear aligner gibi pek çok yabancı firma da mevcuttur. Ayrıca Orthero, İstanbul Aligner gibi yerli firmalar da hizmet vermektedir. Şeffaf plakların ortodontide kullanım oranı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

ŞEFFAF PLAKLAR AĞIZ İÇİNDE FARKEDİLEBİLİR Mİ?

Plaklar şeffaf yapıda oldukları için günlük yaşantınızda fark edilme oranı çok düşüktür. Tedavi gördüğünüzü bir çok kişi anlamayacaktır. Ancak yakından dikkatli bakıldığında fark edilebilirler.

TEDAVİDE AĞRI HİSSEDER MİYİM?

Şeffaf plakların tel tedavilerine göre daha az ağrı oluşturduğunu bildiren çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca tel tedavisinin aksine yanağa batma ve tahriş etme gibi durumlar yoktur.

Genellikle ilk plakalarda bir kaç gün hafif - orta şiddette ağrılar oluşur. Daha çok dişlerde baskı ve sıkma hissi vardır. İlk bir kaç haftada hissedilen ağrı ve sıkma hissi sonraki haftalarda azalarak kaybolacaktır. 

Unutmayalım ki ağrı eşiği her bireyde farklı olacağı için hissedilen ağrı miktarı da kişiye göre değişecektir. Ayrıca uygulanacak diş hareketleri de ağrı durumunu değiştirebilirler.

PLAKLAR MİDE BULANTISI YAPAR MI?

Üretilen plaklar sadece dişlerinizi kaplar, damağınıza uzanmazlar. Bu sayede mide bulantısı da oluşmaz.

PLAKLAR KONUŞMAMA ENGEL OLUR MU?

Plaklar takıldıktan sonra ilk bir kaç gün alışma sürecidir ve bu süreçten sonra ağzınızda plak yokmuş gibi konuşmaya başlarsınız.

ŞEFFAF PLAKLAR ÇIKARILABİLİRLER Mİ?

Plaklar takılıp çıkarılabilirler. Yemek yerken ve diş fırçalarken çıkarılmalıdır. Böylece herhangi bir kısıtlama olmadan yiyecekleri tüketebilirsiniz. Fırçalarken çıkarıldıkları için de tel tedavilerine göre ağız hijyenini sağlamak daha kolaydır.

Bunun yanında özel günlerde ve önemli görüşmelerde bir kaç saatliğine çıkarabilirsiniz. Günde en az 18-20 saat kullanılması gerekir.

HANGİ DURUMLARDA PLAKLARIMI ÇIKARMAM GEREKİR?

Yemek yerken ve sıcak içecekler içerken plakları çıkarmak gerekir. Su ve soda gibi soğuk içeceklerde çıkarmaya gerek yoktur. Meyve suyu ve kola gibi şekerli ve asitli içeceklerde çıkarmak gerekir veya bu içecekler içildikten sonra plakların temizlenmesi gerekir. 

Diş fırçalarken plaklar çıkarılmalıdır.

TEDAVİLER NE KADAR SÜRER?

Şeffaf plak tedavileri ortalama 1 yıl sürmekle birlikte vakaya göre değişiklik gösterir. Basit vakalar 2-3 kadar sürebilirken, kompleks vakalar 2-2,5 yıla kadar sürebilir.

Şeffaf plak tedavileri tel tedavilerine göre genellikle daha hızlıdır.

PLAKLARI NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRMEM GEREKİR?

Plaklar genellikle 7-10 günde bir değiştirilirler.

HER YENİ PLAK İÇİN TEKRAR ÖLÇÜ ALINMASI GEREKİR Mİ?

Hayır. Tedavinin başlangıcında ağızdan tek ölçü alınır ve bu ölçüye göre tüm plaklar tedavi başında üretilir. Çoğunlukla tek ölçü yeterli olsa da gerekli durumlarda ek plak istemek için ölçü alınması gerekebilir.

TEDAVİ İÇİN NE SIKLIKLA KLİNİĞE GELMEM GEREKİR?

Tedaviler genellikle 1-2 ayda bir randevular şeklinde ilerler. Ancak gelme imkanı olmayan şehir dışındaki hastalar için randevular online görüşme şeklinde yürütülebilir.

PLAKLAR SARARIR MI?

Her plağı haftada bir değiştireceğiniz için sararma genellikle problem oluşturmaz. Ancak sigara içildiğinde sararmalar olabilir. Bu durumda temizleme kristalleri kullanılarak sararmalar giderilebilir.

PLAKLARIN TEMIZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Plaklarınızı çıkarıp diş fırçası ve diş macunu yardımıyla ılık suda temizleyebilirsiniz. Plağın yapısını bozabileceği için sıcak su kullanılmamalıdır.

PLAKLARIM KIRILIRSA VEYA KAYBEDERSEM NE YAPMAM GEREKİR?

Plaklarınızı kullanmadığınız zamanlarda kutusunda taşıyınız. Şeffaf oldukları için kolay kaybolabilirler. Herhangi bir kaybolma veya kırılma durumunda vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçiniz. Böyle durumlarda doktorunuz bir önceki veya sonraki plağa geçmenizi önerebilir ya da yeni plak sipariş edilebilir.

PLAKLARIMI DÜZENLİ KULLANMAZSAM NE OLUR?

Şeffaf plak tedavisine başladıktan sonra plakları düzenli kullanmak çok önemlidir. Bir kaç gün ara verilirse dişlerde eski haline dönmeye başlarlar ve tekrar eski plaklara dönmek gerekebilir. Kullandığınız plaklar uyumsuz hale gelebilirler. Bu durumda doktorunuzla iletişime geçiniz.

TEDAVİDE SADECE PLAKLARIMI KULLANMAK YETERLİ MİDİR?

Çoğu vakada sadece plakları kullanmak yeterli olacaktır. Bunun yanında doktorunuz plakların adaptasyonunu arttırmak için ısırma çubukları verebilir. Bu çubuklar günde 5-10 dk kadar kullanılır. Şiddetli vakalarda tel tedavilerinde olduğu gibi lastik kullanımı ve minivida uygulamalarından faydalanılabilir.

TEDAVİDEN SONRA DİŞLERİM ESKİ HALİNE DÖNER Mİ?

Her ortodontik tedavide olduğu gibi şeffaf plak tedavisinde de az da olsa nüks riski vardır. İdeal kapanış ve bitim sağlandığında ve gerekli pekiştirme önlemleri alındığında bu risk en aza inecektir. Tedaviden sonra genellikle lingual retainerlar yapılır ve gece plakları verilir.

bottom of page